Marian Plebańczyk - Spotkania z naturą

Przejdź do treści

Menu główne:

DUNAJEC POPRAD > Komandorzy

Marian Plebańczyk inż. architekt ( ur. 5.05.1905 ÷  zm. 5.10.1973).
W latach  1924 - 1929 był zawodnikiem Oddziału Wioślarskiego krakowskiego Sokoła. Wraz z kolegami klubowymi odbył wędrówki Orawą, Wagiem, Dunajem do Belgradu, nad Adriatyk i Morze Śródziemne. W roku 1930 w towarzystwie Z. Figuły, Ryszarda Dygi i E. Naglera opłynęli kajakiem Sycylię. W roku 1931 wszedł w skład Zarządu Oddziału wodnego WKS Wawel.  Wkrótce klub zostaje członkiem Polskiego Związku Kajakowego.  Szczególnie aktywni w klubie są: dr Bolesław Luster,
inż. tadeusz Rząca i inż. Marian Plebańczyk. W uznaniu zasług za krzewienie turystyki kajakowej i osiąganie najlepszych lokat, PZK powierza im organizację pierwszych ogólnopolskich regat w Krakowie na Wiśle  w 1933 r i pierwszego międzynarodowego wyścigu górskiego na Dunajcu  w  1934 r.
inż. Marian Plebańczyk organizował MSKnD
w latach  1934 do 1939 i w roku 1947.


Założył Kolejowy Klub Wodny 1929 i był jego wieloletnim Prezesem. Wraz z Tadeuszem Pilarskim i Zygmuntem Baumgartnerem zrealizowali budowę przystani wodnej tego klubu. M. Plebańczyk przez wiele lat był V-ce Prezesm PZK ds. Turystyki, Przewodniczącym Kolegium Sędziów PZK, Sędzią Międzynarodowym PZK. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką PZK, Złotą Odznaką zasłużony dla m. Krakowa. Honorowy Członek KKW 29. Dla uczczenia Jego zasług dla polskiego kajakarstwa, Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Sanie nosił imię Mariana Plebańczyka.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego